Wyprawa do wnętrza Ziemi

06.11.2016 20:34 | admin

041116aWyprawa do wnętrza Ziemi była kolejną propozycją SKKT PTTK „Włóczykije” na ciekawe i aktywne poznawanie Polski. Uczniowie mieli okazję znaleźć się 600 metrów pod ziemią i zwiedzić najgłębszą w Europie i prawdopodobnie najgłębszą na świecie trasę turystyczną w kopalni soli w Kłodawie. Program zwiedzania obejmował prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Następnie uczniowie zjechali windą pod powierzchnią ziemi. Zjazd windą odbywał się z prędkością 6 m/s, trwał zatem około 100 sekund i pozostawił niezapomniane wrażenia. Na głębokości 600 m uczestnicy wycieczki przeszli wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych, obejrzeli wyeksploatowane komory solne, maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym i inne osobliwości górnictwa solnego. Po przeszło dwugodzinnym spacerze we wnętrzu Ziemi wyjechaliśmy na powierzchnię, każdy z pamiątką – bryłą różowej lub białej soli kłodawskiej powstałej około 250 mln lat temu. Kolejną atrakcją turystyczną w tym dniu było opactwo cysterskie w Lądzie nad Wartą. Dawniej był to klasztor cystersów, a obecnie placówka salezjanów - Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Uczniowie mieli okazję zwiedzić zarówno zabytkowy klasztor jak i kościół.

M.G.