1050. rocznica chrztu Polski

16.04.2016 23:17 | admin

150416aZ okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w szkole zorganizowano wystawę związaną tematycznie z tym ważnym dla naszej państwowości wydarzeniem historycznym.  Wystawa prezentuje takie zagadnienia jak: Pierwsi Piastowie, Ostrów Lednicki – tu zaczęła się Polska, Gniezno – stąd nasz ród, Poznań – Ostrów Tumski, Chrzest Mieszka I oraz Pokłosie chrztu. Na wystawie zobaczyć można kolorowe wizerunki naszych pierwszych piastowskich, legendarnych i historycznych władców oraz czeskiej księżniczki Dobrawy z Przemyślidów, model – fotografię grodu Mieszka I, plan topograficzny Gniezna z X w. oraz współczesne plakaty przedstawiające widoki miasta, katedrę, Drzwi Gnieźnieńskie z XII w. oraz srebrny relikwiarz św. Wojciecha. Na uwagę zasługują przedstawione domniemane miejsca chrztu Mieszka I – baptysteria na Ostrowie Lednickim i w podziemiach katedry na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Część wystawy poświęcona jest pokłosiu chrztu – zjazdowi gnieźnieńskiemu w 1000r. i jego osiągnięciom. Tę część ekspozycji uzupełnia wystawa – Święci Polscy owocem przyjęcia chrztu.

S.Ch.

Niestety nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Może Twój będzie pierwszy?
Ta strona używa cookies w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ich obsługę w swojej przeglądarce.