1050. Rocznica Chrztu Polski - Wycieczka do Gniezna

21.03.2016 18:57 | admin

190316aW ramach obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski uczniowie klas integracyjnych naszego Gimnazjum wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Gniezna – pierwszej stolicy Polski. W programie wycieczki było zwiedzanie katedry. W jej podziemiach oglądaliśmy odkrywkę wykopalisk archeologicznych związanych ze Świątynią i Wzgórzem Lecha. Tu swoje miejsce wiecznego spoczynku mają Prymasi Polski (m.in. Ignacy Krasicki). W katedrze naszą uwagę zwróciła barokowa konfesja św. Wojciecha wykonana na podobieństwo konfesji św. Piotra w Rzymie. Ta gnieźnieńska umieszczona jest w gotyckim prezbiterium i obejmuje stojący tam srebrny relikwiarz z doczesnymi szczątkami św. Wojciecha. Przed konfesją znajduje się domniemane miejsce pochówku księżniczki czeskiej – Dąbrówki. Najcenniejszym  zabytkiem w katedrze są XII- wieczne słynne Drzwi Gnieźnieńskie z okresu romańskiego. Na ich 18 kwaterach zobaczyliśmy życie, misyjną działalność i męczeństwo św. Wojciecha. Pokonując dość dużą ilość stopni dotarliśmy na wieżę południową katedry, ażeby z tarasu widokowego podziwiać panoramę miasta i okolic. Warto nadmienić, że w murach katedry miały miejsce koronacje 5 królów Polski. To tutaj w 1000 roku przybył cesarz niemiecki Otton III. A na przestrzeni wieków u grobu Męczennika  i Pielgrzyma modliły się : głowa Kościoła Katolickiego – Ojciec Święty Jan Paweł II (1979, 1997), a także wiele osobistości z kraju i ze świata współczesnego. Podczas naszego pobytu w Gnieźnie obok pomnika Bolesława Chrobrego spotkaliśmy Metropolitę Gnieźnieńskiego , arcybiskupa Wojciecha Polaka, z którym udało nam się zamienić kilka słów. Po smacznym obiedzie w restauracji „Lech” zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Bojanowa.

S.Ch.

Niestety nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Może Twój będzie pierwszy?
Ta strona używa cookies w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ich obsługę w swojej przeglądarce.