innowacje

Innowacja "Rocznica Chrztu Polski"

W dniu 24.02.2016r. podjęto uchwałę Rady Pedagogicznej o wprowadzeniu innowacji pedagogicznej pod nazwą "Rocznica Chrztu Polski".

1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI

966-2016

WYKONANE ZADANIA:

1. Wycieczka do Gniezna.

Termin : 19.03.2016r.

Liczba uczestników : 61

Organizator : mgr Sergiusz Chwiłkowski

Współpraca: mgr Małgorzata Wojtkowiak – Janasik, mgr Bożena Posypanko, mgr Maria Gościniak.

2.  Zorganizowanie wystawy – 1050. Rocznica Chrztu Polski:

Część I – Pierwsi Piastowie

Część II – Ostrów Lednicki – Tu zaczęła się Polska

Część III – Gniezno – Stąd nasz naród

Część IV – Poznań – Ostrów Tumski

Część V – Chrzest Mieszka I i pokłosie chrztu ( święci polscy owocem przyjęcia chrztu)

Termin : marzec/kwiecień 2016r.

Organizatorzy: mgr Małgorzata Wojtkowiak – Janasik, mgr Sergiusz Chwiłkowski, mgr      Iwona Mądra

1. Posadzenie na dziedzińcu szkoły dwóch drzewek upamiętniających rocznicę chrztu Polski:

(drzewkom nadano imię Dobrawa i Mieszko I )

Termin : 23 maja 2016r.

Organizator: mgr Małgorzata Wojtkowiak – Janasik

1. Przedstawienie teatralne pt. „Mieszko I przyjmuje chrzest” - Koło Teatr. im. H. Modrzejewskiej, pod kierunkiem mgr Sergiusza Chwiłkowskiego

Termin: 23 maja 2016r.

Współpraca : mgr Aneta Grządziel

Ilość wykonawców : 17

5. Wycieczka do Poznania.

Termin: 1.10.2016r.

Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Złota Kaplica (miejsce pochówku Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Przemysława II).

Liczba uczestników: 40

Organizator: mgr Sergiusz Chwiłkowski

Koordynator działań : mgr Sergiusz Chwiłkowski

Innowacja „Bojanowskie zmagania z matematyką”

1. Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 kwietnia 2002r. w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjne i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki (Dz. U. Nr 56 z dnia 15 maja 2002r., poz. 506)

2. O innowacji

Jak potrzebne i ważne są w życiu umiejętności matematyczne nie trzeba przekonywać. Ważne też, aby przekonać do tego gimnazjalistów. Aby zachęcić uczniów do zainteresowania się rozrywkami umysłowymi i grami logicznymi chcemy zaproponować wszystkim uczniom udział w konkursach, turniejach szachowych i warcabowych, konkursach z wiedzy i umiejętności matematycznych, udział w konkursach zewnętrznych. W naszej szkole jest wielu uczniów posiadających zalecenia o dostosowaniu wymagań edukacyjnych i sama możliwość wzięcia udziału w konkursie jest dla nich przeżyciem -  w sensie pozytywnym oczywiście. Należy również wspomnieć, że od roku szkolnego 2013/2014 w naszej szkole są oddziały integracyjne w każdym roczniku. Stanowi to swoiste wyzwanie dla nauczycieli. W obrębie konkursów organizowanych w szkole planujemy zestawy dostosowane do możliwości uczniów, aby mogli również osiągnąć sukces i aby ten sukces był motywacją do dalszej pracy.

Daje się zauważyć, że coraz mniejsza liczba uczniów przychodzi do gimnazjum z chociażby elementarną umiejętnością gry w szachy. Zaproponujemy uczniom naukę gry w szachy od podstaw w wymiarze jednej godziny  tygodniowo.

Od 2010r. w naszej szkole realizujemy projekty edukacyjne. Chcielibyśmy, aby projekty były związane tematycznie z matematyką i naukami pokrewnymi, gdyż samodzielna praca przy dyskretnej pomocy nauczyciela stanowi jedną z najefektywniejszych metod nauczania. Uczniowie pracując w ten sposób mają możliwość kształcenia umiejętności poszukiwania rozwiązania, samodzielnego myślenia, podejmowania samodzielnych wyborów przy rozwiązywaniu problemów matematycznych.

Każdy uczeń gimnazjum staje przed problemem: jak dobrze zdać egzamin gimnazjalny. W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła uplasowała się  z matematyki w staninie 3 (dla województwa), a w staninie 4 (dla okręgu).       W myśl zasady, że powtórka jest matką nauki zaproponujemy uczniom klas trzecich dodatkowo 1 godzinę matematyki w tygodniu przeznaczoną na powtórki przed egzaminem.

Kończąc gimnazjum uczniowie stają przed dylematem: Co dalej? Jaką szkołę wybrać? Biorąc pod uwagę potrzeby rynku pracy i zapotrzebowanie na specjalistów w kierunkach technicznych dobrze byłoby, aby dalsze kształcenie uczniów zmierzało w tym kierunku, a wiadomo, jak w takim kształceniu ważna jest matematyka. Mamy nadzieję, że nauka w gimnazjum da podwaliny pod kształcenie politechniczne.

Matematyka w naszej szkole będzie też miała swoje święto. Proponujemy je 14 marca , czyli słynne 3,14 (dzień liczby P).

Przed nowoczesnymi formami komunikacji z uczniami nie da się uciec, dlatego od roku szkolnego 2014/2015 uruchomimy na szkolnej stronie internetowej podstronę do wymiany informacji i zadań między nauczycielami                  a uczniami.

Pomocą w realizacji zadań będzie tablica interaktywna - wykorzystywana w trakcie lekcji, zajęć dodatkowych oraz zajęć przygotowujących do egzaminu gimnazjalnego z matematyki.

Innowacją objęci są wszyscy uczniowie szkoły. Czas trwania innowacji:  1. 09. 2014 -  30. 06. 2017r. Innowację oparto na programie nauczania matematyki „Matematyka z plusem”. Realizatorami innowacji są nauczyciele matematyki. Badanie efektów zakładanych w procesie innowacji przebiegać będzie po każdym roku nauki.